tiistai 1. elokuuta 2017

Heidi: Vegaaniruokavalio kallista? Reilun viikon ruokaostokset esittelyssä.

Monesti ihmetellään miten mä pystyn näin persaukisena syömään vegaanisti. Okei joo, Jannen vanhemmat auttaa meitä tosi paljon ostamalla ruokaa, mutta mä kävin tänään ruokaostoksilla ihan vaan sitä varten että tiedän paljonko viikossa menee ruokaan rahaa jos ostaa kaikkea "normaalia" vegaaniruokaa. Otsikossa lukee "reilu viikon", koska esim. soijapaloista, ranuista, perunoista, sipulista, pakastekasviksista ja porkkanasta syön paljon myöhemminkin.
Totta on, vegaanina saa syödä isompia annoksia ja useammin kuin sekasyöjänä. Lisäksi rahaa menee esim. B-12 vitamiinilisään, koska sitä ei saa kuin lihasta.

 Ranujen kanssa esim. falafelejä, joita ostin pussillisen, joista riittää kahdeksi päiväksi. Wok vihannekset menee esimerkiksi nuudelin tai vaikka ihan paistinperunoiden kanssa.

Tumma reissari on mun suosikki ruokaa. Kaurajuoma menee aamupalasmoothieissa banaanin kanssa ja sipulia nyt menee mihin tahansa. 

 Soijasuikaleista riittää pidemmäksikin aikaa, tofu on tosi hyvää nuudeleiden kanssa. Nyt ei ollut original Tofua niin otin noita thai marinoituja jotka on ihan ok makusia.
Toi Vegaanin pitsamuru on myös ihan ok makuinen, koska se on tosi mieto. Vegaanin pitsatäytteissä vain taivas on rajana.
Ylhäällä pussillinen falafelejä.

 Ranskalaiset sämpylät, tosi hyvää iltapalaa kun heittää voita ja kasviksia väliin ja salaatinkastiketta. Perus tomaatti ja paprika kuuluu mun ruokavalioon, joita ostan joka kerta kaupasta.

 Perunaa, salaattia, kurkkua, iso kasa banaaneja joista saa kauramaidon ja chian-siementen kanssa tosi hyvä aamupalasmoothieta.

 Reilu paahtoleipää. Makaronia, joka säilyy pidempään kuin viikon. Nuudelia ruuaksi tai vaikka välipalaksi. Six pack kananmakuisia, jotka ovat oikeesti vegaanisia! Ja parhaita nuudeleita! Lisäks vähän kevyempää riisinuudelia.

Kaksi isoa purkkia Yosa kaurajugurttia, joka on hyvää joko sellaisenaan tai esim. aamupalapuuron seassa. Rypäleitä makeannälkään. Ananasta vaikka pitsaan. Ja pieni pussi pähkinöitä joista saa hyviä rasvoja ja protskua.

Kaikki tämä vain 42,70€
Joka ei mielestäni ole kovinkaan iso summa kahdelle isolle kassille, josta riittää safkaa moneksi päiväksi.

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti